Make up sa stavom
Kada ste počeli profesionalno da se bavite šminkanjem?
Bavila sam se folklorom od pete, a profesionalno plesom od osamnaeste godine života. Tako sam negde ukupno 25 godina bila na sceni, a šminka je sastavni deo te scene. Imala sam običaj čak da na nastup dođem par sati ranije, kako bih se šminkala. Tokom devedesetih, kada je bila teška finansijska situacija u celoj državi, smo se snalazili na razne načine. Ono što danas volim svojim učenicama da kažem jeste – Siromaštvo te tera da budeš kreativan. Da se snađeš, da izmisliš, pa samim tim taj period materijalne oskudice danas ne bih menjala za sve pare ovog sveta. Otvorio mi je neke vidike, izvlačio je ono najbolje iz mene u kreativnom smislu, koji, da sam imala sve na gotovo, ne bih iznedrila. Scenski, sve to što sam radila na sebi, moralo je lepo da se slika. Šminka je u tom pogledu morala da bude besprekorna i dugotrajna. Učila sam, dakle, na teži način. Vežbala sam šminkanje na sebi, što jeste bio teži put. Zanimljivo je da nikada nisam želela time da se bavim profesionalno.
Sećate li se Vašeg prvog ulaska u svet mode nakon završenih studija žurnalistike?
Moji počeci se vezuju za časopis Cosmopolitan, u koji sam ušla 2006. godine, kao asistentkinja modnog urednika. Tada sam bila upućena na sve moguće kreativce iz ovog posla, ali sam se uvek nekako „lepila” za šminkere. Imala sam sreće tako i da upoznam mnoge kvalitetne artiste koji rade i dan danas. Sa Nenom Ilić smo, kao magazin, tada dosta saradjivali, a i sa Draganom Vurdeljom. On je i u to vreme imao školu. Jednom sam ga gledala kako radi i bila sam zaista fascinirana. Rekla sam da bih jako volela sve to na naučim. On je vrlo nonšalantno rekao: „Pa, dodji”. Ušla sam tako u svet šminkanja želeći da prvenstveno naučim da šminkam sebe. Praksirala sam se na prijateljicama, pa je u to vreme sve išlo na preporuku. Polako sam počela da ulažem u opremu. Sve je krenulo zaista spontano i krajnje neplanirano.
„Biti dobar šminker podrazumeva čitav jedan odnos sa klijentom, a ne samo umakanje četkice u boju. Vi ste u toj ulozi zadnja instanca koju klijent dodiruje pre svog „ludila”, koje se zove modna revija, koncert, spot, venčanje.”
„Junakinje iz crno-belih filmova su mi bile prvi uzori, kao nešto najlepše što je 20. vek iznedrio u domenu estetike. To je nešto što i danas volim: duge haljine sa šlicem, korseti, štrasevi, talasaste frizure, veštačke trepavice i naravno crveni karmin.”
Rad u korporaciji Vam je dosta toga doneo, ali i oduzeo. Kada biste mogli da vratite vreme unazad, kakav savet biste dali mlađoj Branislavi Kostić?
Od samog starta osećala sam da ne treba da budem deo korporacije, ali sam ispunjavala želje roditelja, koji su mi uvek govorili da je to ispravan put. Za mene su želeli stalan posao, kreditnu sposbnost, sigurnost u ovom surovom svetu. Sa jedne strane, razumem ih i hvala im na tome. Sa druge strane, da mogu da sretnem Branu od pre petnaest godina, opet bih uradila isto, ali uz malu izmeni. Ne bih zamenila rad u modnom svetu ni po kakvu cenu, ali ono što bih promenila je vlastito utrošeno vreme u tom poslu. Ne bih bila tamo deset godina, nego možda pet. Ranije bih se odvojila i krenula u samostalne vode. Danas, iz ove pespektive, mogu da kažem da imam više posla, ali sam svoj čovek i mnogo mi je lakše. Imam slobodu i ne zavisim toliko od drugih ljudi. Taj osećaj je nezamenljiv.
Da li je teže raditi sa ženama ili sa muškarcima?
Kada pričamo o svetu šminkanja, teže je raditi sa ženama. Imala sam prilike kroz rad u pozorištu, na snimanju kataloga, na modnim revijama, da šminkam i muškarce. Oni su, mnogo jednostavniji, nisu toliko zahtevni kao žene. Prve dve godine svog šminerskog posla bila sam dosta emotivno rastrzana, jer nisam uspevala psihološki da se prilagodim ženama. Onda sam to shvatila kao jedan izazov - kada ona dođe u nekom svom emotivnom ludilu, za mene to postaje podjednako uzbudljiv momenat. Žene su obično pred šminkanje nervozne, preopterećene obavezama, pa često nisu svoje, što je u tim situacijama sasvim normalno. Ranije sam često lično shvatala njihove izlive emocija, sada to više nije tako. Na meni je da joj kupim mir i da učinim da tog dana zablista u punom sjaju.
Kako rešavate nepredviđene situacije kada je klijent možda nezadovoljan krajnjim efektom? Da li Vam se to nekad desilo?
Naravno da jeste, pogotovo na početku, kada sam bila neiskusna, i tu je sada reč o mentalnoj vrsti igre. Kako bih tako nešto sada sprečila, uvek svojoj klijentkinji naglasim da, pre nego što dođe na šminkanje, pronađe okvirno sliku nečega što joj se dopada. Ukoliko se na njoj radi šminka, ako nije manekenka, da pronađe tip ličnosti koja je njoj slična. Najveća greška se dešava kada dođu žene koje žele da izgledaju poput ličnosti koje su estetski dijametralno suprotne od njih. Detaljnim razgovorom pre same šminke pokušavam da izbegnem upravo taj, u praksi mogući, ali svakako neželjeni efekat nezadovoljavajućeg krajnjeg ishoda. Volim da prethodno pružim što više saveta, ali na kraju je svakako odluka te osobe kako želi da se našminka.
„Danas imam kolekciju od preko 70 crvenih karmina, koji su samo moji. I dalje mislim da svaka žena treba da nosi crveni karmin i da svakoj stoji, samo je neophodno da pronađe pravu nijansu za sebe.”