Sa petnaest godina nastupala je pred indonežanskim političarima, domaćim ambasadorom i brojnom publikom u šumskom ambijentu Dalekog istoka, a njihov poslanik je zajedno sa njom zapevao i čuvenu “O Sole Mio”. Njen život nije san, jer je harfa deo porodičnog umetničkog nasleđa, koji je njenu svakodnevicu obogatio na najbolji način. Tinejdžerski bunt nije joj dozvoljavao da prvobitno posluša sugestije svoje majke. Tražila se, želeći najpre da svira violinu, pa čak i da se oproba u režiji. Srećom put joj je ubrzo pokazao gde je najbolja. Irina Pejoska dokazala je suprotno, da svaki njen magičan ton hrani i leči dušu. Kroz istoriju nepravedno zanemarena, a kroz modernu kulturu popularizovana kroz bajkovite animirane filmove, harfa je pod njenim prstima udahnula nov život.
Sa harfom ste se susreli još od malih nogu, s obzirom na to da Vam je majka harfistkinja. Kako su izgledali Vaši prvi dani upoznavanja sa ovim instrumentom?…
Za razvoj jednog muzičara veoma je bitno kako odrasta i na koji način prima uticaje najbliže okoline. Da li odlazi na koncerte, posećuje li pozorišta, čita li dobre knjige i sluša li kvalitetnu muziku?.Okruženje u kojem neko raste determiniše ga u daljem razvoju. Još kao mala zajedno sa bratom sam pevala u dečijem horu Narodnog pozorišta. Harfu sam počela da sviram sa deset godina. Bilo mi je dosta lakše, jer sam pre toga svirala sa majkom. Išla sam na sve njene koncerte i prisustvovala svakodnevnom vežbanju. Harfa je sastavni deo mog života, praktično od kada sam se rodila. Moje prve uspavanke bile su odsvirane upravo na njoj.Ipak, Vaš prvi instrument bila je violina…
Nikada nisam zamišljala da ću svirati harfu. Smatrala sam da je to mamin rejon u koji nisam želela da se mešam, osim da uživam u njenim interpretacijama. Htela sam da sviram violinu i još kao mala najviše mi se dopadalo da vidim gudalo i generalno pokrete i zvuk ovog instrumenta. Bila sam fascinirana i želela da naučim da je sviram. Dve godine sam ubeđivala roditelje da me upišu na violinu, ali oni su znali koliko je to težak i naporan proces savladavanja intonacije, koja na svim gudačkim instrumentima, pa tako i na njoj, mora biti savršena. Ipak, bila sam uporna u svojoj nameri, te su me na kraju upisali. Međutim, ispostavilo se da su bili u pravu. Početni entuzijazam me je brzo prošao, pa je majka predložila da pokušam sa harfom i prvi put sam osetila da je to instrument za mene.
Koliko je vremena potrebno da bi se savladalo sviranje na harfi? Kada se javlja spremnost za nastupe i takmičenja?
Potrebno je dosta vremena, strpljenja, vežbanja i discipline. Veoma su značajni kursevi, putovanja radi edukacije, saznanja i od drugih profesora. Nije reč ovde samo o harfi, već o muzici generalno. Potrebno je jedno šire obrazovanje ineka vrsta ličnežrtve, koja se kasnijeisplati.
Poput baleta i sviranje na harfi, kao stroga i zahtevna disciplina ,ostavlja tragove na čoveku.
Uprkos magičnom zvuku, koji smiruje i relaksira ljudski um, sviranje harfe ume da bude vrlo bolno. Na prstima neretko imamo plikove, koje ih stvara kontinuirano okidanje žica. Iz tog razloga,može biti vrlo naporno, ali kada se redovno vežba tada ih i nema toliko, pa se na to brzo zaboravi. Ne mogu da tvrdim da sam postigla svoj maksimum. Usavršavam se i dalje. Uvek ima nešto novo da se nauči. Slušajući klasičnu muziku svakodnevno napredujem, ne samo u tehničkom, već i na duhovnom i emotivnom nivou. Harfa me je oblikovala u osobu kakva jesam. Spoznala sam vlastite emocije, ljubav prema životu.
Uprkos tome što ste rano znali šta želite, Vaša svestranost Vam nije dozvoljavala da se okrenete isključivo muzičkoj školi, već ste uporedo završavali dve. Išli ste težim putem. Šta Vam je donela muzička škola, a kakvo iskustvo Vam je pružila gimnazija?
Muzička škola je mesto gde je svako na svoj način autentičani individua za sebe. Potpuno je drugačiji osećaj nego u gimnaziji. U muzičkojškoli se svi družimo, nema osuđivanja i međusobnih vršnjačkih podela. Svi volimo istu stvar, a to je muzika, koja nas spaja, pa se svi međusobno razumemo. Sa druge strane, u gimnaziji ima osuđivanja i bespotrebnih predrasuda. Koliko mi je muzika pružala autentičnost, toliko je gimnazija od mene zahtevala da budem prilagodljiva, što gledano sa vedrije strane, nije loše za razvoj deteta.
Koliko ste u svemu tome uspevali da se dobro organizujete za učenje i rad u potpuno različitim oblastima, a da opet pronađete malo vremena za sebe?
Iako je bilo teško uspevala sam, doduše samo godinu dana. Gimnazija koju sam pohađala je bila privatna, sa kombinovanim smerom, na srpskom i engleskom jeziku. Dan mi je bio tako podeljen da sam od 8-16h bila u gimnaziji, da bi nakon toga išla u muzičku školu do 20h. Kući sam dolazila kasno uveče. Kada je trebalo da vežbam bila sam preumorna, pa je zato i kratko trajalo. NIsam mogla da se dovoljno posvetim harfi, kako bih mogla da napredujem. Zato smatram da ipak treba napraviti prioritet i da nije pametno ić iuporedo u obe škole, ukoliko je na kraju odabir Muzička akademija. Ukoliko vam je izbor muzička profesija, onda svoj maksimum i vreme treba da pokloniteinstrumentu na kojem vežbate. Ovde nije reč samo o vremenu, već i o načinu razmišljanja. Učiti matematiku ili hemiju pomaže razvijanju moždanih vijuga il ogičkog razmišljanja, ali ne i razvijanju muzičkog pogleda na svet. Podrška porodice i prijatelja je najbitnija, kao i vaša dobra organizacija, ali ipak ne savetujem da se dve škole završavaju uporedo, već da se ipak posvetite onome čemu najviše volitei za šta ste rođeni.
Kako izgleda odrastati uz majku harfistkinju? Na koji način ste usklađivali privatni i profesionalni odnos? Da li je bilo teško i izazovno?
Bilo je zanimljivo. To je jedna avantura prepuna izazova, životnih lekcija i dragocenog iskustva. Bilo je i teških momenata. Tokom vežbanja uvek je bila prisutna, ukazujući mi na greške. Ipak, na kraju obe shvatimo koliko je to jedan proces, koji rezultira nečim predivnim. Nakon svakog takmičenja imamo običaj da odemo na piće, gde zajedno razmenjujemo utiske. Često mi pruža dobronamerne kritike, sugestije koje su me i dovele do toga gde sam danas. Pored toga, najlepši je osećaj kada nakon nekog uspešnog takmičenja podelim sreću sa porodicom, koja me je u tome najviše podržavala. Tada zajedno i osećamo zadovoljstvo rada i uspeha. Majka mi je najveći mentor u životu i smatram da sam sa te strane i vrlo srećna zbog datih okolnosti.
Pomenuli ste i veliku ljubav prema filmu, glumi i režiji. Šta je to što vas je zaintrigiralo i inspirisalo u okviru sedme umetnosti?
To je na prvom mestu kreativnost,sloboda, koju snimanje filma pruža. Bezgranična mašta koju režiser poseduje, pre negošto se upusti u neki filmski projekat najviše inspiriše. Oduvek me je privlačila ta mogućnost da nešto smislim i kreiram svet potpuno drugačiji od realnog. To je ta posebnost kod umetnosti generalno i ne odnosi se samo na film, već i na dizajn, slikarstvo, muziku i fotografiju. Individualna kreativnost i subjektivni doživljaj sveta je nešto što je samo vaše i autentično.2019.godine Irina Pejoska, dobitnica je Svetosavske nagrade koju dodeljuje Ministarstvo obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, za izuzetne rezultate koje je ostvarila do sada. Ovakvo jedno prestižno priznanje je svakako potvrda da Irina ide dobrim putem.
Harfa je, pre svega, veliki instrument. Sastoji se od 48 žica i sedam pedala. Svaka pedala namenjena je jednom tonu u lestvici. Pedale služe da se pomera ton za pola stepena i sinhronizacija ruku i nogu može biti veoma teška u pojedinim kompozicijama. U sviranju se upotrebljava osam prstiju, po četiri na svakoj ruci, gde je mali prst zapravo neupotrebljiv. Iako je to jedan od najstarijih instrumenata u ljudskoj civilizaciji, ona sazreva tek kasnije na prelazu u 19. vek. Malo ima kompozicija za harfu, a puno transkripcija. Dve tehnike koje su specifične za harfu i za koji smatraju da utiče lekovito na dušu jeste arpeđo i tristandos.
Da li je teži put zapravo dobar, kako bi saznali šta je najbolje za nas?
Da, verujem.
Da nisam išla u gimnaziju ne bih ni saznala da je harfa za mene. Veoma je bitno da u nekom trenutku života isprobamo različite profesije,kako bi saznali da li je nešto zaista za nas. U jednom periodu sam tako želela da budem reditelj, pa sam pisalao dređena scenarija, pokušavala da dođem do ideja na koji način da snimim neki film. Ubrzo sam,međutim, otkrila da to nije za mene u profesionalno msmislu. Ideja je bilo raznih, od toga da budem doktor, pa sve do posla advokata. Uvek sam bila odličan đak. U osnovnoj školi sam bila vukovac i zaista sam volela sve predmete, ali sam se na kraju strastveno vraćala vežbanju harfe. Tada sam shvatila da je to moj pravi put.…
Harfa je vrlo elegantan instrument, pa tako njen vizuelni efekat na bini podrazumeva i Vaš adekvatan stil, komforan, elegenatan i da se uklapa u zahtevnost samog sviranja instrumenta. Vaš lični stil godinama je autentičan i verno prati profesiju kojom se bavite.
Jako mi je bitno da na scenskom nastupu uvek budem lepo obučena, da mi je frizura uredna, jer time predstavljam ne samoharfu, već i svoje, ali i imeosobekoja je dizajnirala to što nosim. U mom slučaju tokom svih ovih godina sviranja na harfi verna sam samo jednoj modnoj dizajnerki Dragani Ognjenović. Gde god da sam nastupala i na kojim god takmičenjima da sam bila uglavnom sam nosila njenehaljine, jer je uvek imala pravi osećaj da me vizuelno predstavi u najboljem svetlu. U skladu sa godinama i u datom svečanom trenutku, da uvek bude elegantno, svedeno, a opet da se osećam udobno i komforno kako bih mogla lepo das viram. Harfa je specifičan instrument,je rdok sedim nogemoraju da mi budu blago razmaknute, pa samim tim haljina mora da budepreko kolena, a opet ne i predugačka jer bi smetala zbog pedala. Rame ne sme da nam bude otkriveno, jer harf amože da se prilepi, a opet dugački rukavi bi tokom sviranja smetali. Postoji dosta vrlo bitnih stvari idetalja, koji čine da haljina bude specifična u tom trenutku. Zato sam se uvek najlepše osećala u Draganinim dizajnerskim haljinama, minimalističkim i sa posebnim detaljima. Ona mi je uvek pomagala da na nastupima izgledam baš kako treba, u punom sjaju.
Kako je uopšte došlo do poznanstva i saradnje sa našom eminentnom modnom dizajnerkom?
Dragana Ognjenović je, pre svega, naša dugogodišnja porodična prijateljica. Od malena sam pratila njeno modno stvaralaštvo i išla na revije. Oduvek mi se dopadao njen poseban modni pečat, doslednost i sofisticirani stil. Volim njene haljine i bluze, koje nosim kako na koncertu, tako i privatno.
U kakvom sećanju Vam je ostao koncert prvenac.
Prvi solistički koncert bio je u januaru 2018. godine. On svakako zauzima posebno mesto u mom srcu, najviše zbog toga što su na njemu prisustvovali svi moji najbliži, porodica, prijatelji i rodbina. Iako nisam bila u potpunosti zadovoljna kako sam svirala, vladala je predivna atmosfera i energija, koja se osećala u vazduhu. Svi su mi pružili bezrezervnu podršku i za mene je to bilo značajno iskustvo koje ću zauvek pamtiti.
Imate li tremu pred nastup i na koji način je savladavate?
To je svakako pozitivna trema, koja vam pruža neophodan adrenalin na samom koncertu zbog koga se i trudite da pružite vrhunsko zadovoljstvo publici koja vas sluša. Ukoliko ona ne postoji u tim određenim, zdravim dozama onda se ne bismo n itrudili dovoljno da sve ispadne kako treba. Tokom aktuelne samoizolacije i vanrednog stanja sam zapravo shvatilakoliko mi sve to nedostajei da je nastupbitan, sastavni deo mog posla i života. Nakon prvog koncerta sam na svim narednim nastupima osećala dosta manju dozu treme, ali ona je uvek tu, prisutna u pozitivnom smislu, kao uzbuđenje koje nas podstiče na to da još bolje sviramo. Razgovarajući sa mnogim kolegama došla sam do zaključka da prevelika trema može u potpunosti blokirat umetnika na nastupu, pa da se često zapitamo zašto to sebi radimo. Bitno je da ona ne postane destimulišuća na vlastiti rad i kreativnost. Na kraju, sve se to zaboravlja kada izađemo na binu. Prvi akord je presudan i nakon toga sve ide kako treba, čim počnemo da sviramo. Najviše volim osećaj žice pod prstima i kada ne sviram par dana odmah se osećamkao da mi nešto nedostaje.